"Musicie wymagać od siebie choćby inni od Was nie wymagali" - Jan Paweł II

70lecie                                                                                           logo zso2 l

 

21 kwietnia przeżywaliśmy jubileusz 70-lecia istnienia naszej szkoły, który odbył się pod hasłem: „Od Seminarium dla Wychowawczyń Przedszkoli do II Liceum Ogólnokształcącego”.

W 1947 roku do Lęborka zostało przeniesione Seminarium dla Wychowawczyń Przedszkoli, które powstało rok wcześniej w Elblągu. Przez 70 lat szkoła wielokrotnie była przekształcana, dostosowując zakres nauczania do wymogów społecznych i zmieniając swoją nazwę (w kolejności): Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli, Liceum Pedagogiczne dla Wychowawczyń Przedszkoli, Studium Wychowania Przedszkolnego i Studium Nauczania Początkowego, Studium Nauczycielskie, II Liceum Ogólnokształcące.

II LO, które powstało na bazie Studium Nauczycielskiego, stało się kontynuatorem pedagogiczno-artystycznych wartości, wypracowanych przez wcześniejsze szkoły, które kształciły kadrę pedagogiczną przedszkoli i szkól podstawowych. W roku szkolnym 2016/17 ponownie została otwarta klasa o profilu artystycznym. W ten sposób historia naszej szkoły zatoczyła koło i wróciliśmy „do korzeni”…

Obchody jubileuszu rozpoczęła Msza św. w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, w której uczestniczyli uczniowie, obecni i byli pracownicy szkoły oraz jej absolwenci. Następnie wszyscy udali się do szkoły, w której zapanowała niezwykle radosna atmosfera. Byliśmy świadkami spotkań po latach dawnych uczniów i ich nauczycieli. Ten szczególny nastrój przeniósł się do auli, w której odbyła się oficjalna część uroczystości. Licznie zgromadzeni goście gratulowali dyrekcji zachowania specyficznego ducha szkoły i absolwentów, którzy w większości po dziś dzień stanowią kadrę pedagogiczną przedszkoli i szkół miasta i powiatu. Po licznych życzeniach od władz, zaprzyjaźnionych szkół oraz spontanicznych wystąpień absolwentów, zaprezentowany został program artystyczny przygotowany przez pana Karola Płotkę. Występ uczniów nawiązywał do konwencji kabaretu Starszych Panów i stanowił inteligentne połączenie intelektualnego dowcipu z refleksyjnymi tekstami i mądrymi, a jednocześnie zabawnymi piosenkami, którym towarzyszyły prezentacje zdjęć ze szkolnych kronik. Wzruszenie wywołał film ze wspomnieniami dawnych nauczycieli. Spektakl zamykała sfilmowana recytacja wiersza Wojciecha Młynarskiego „Lubmy się”, w której wystąpili uczniowie oraz byli i obecni pracownicy szkoły. Długotrwałe brawa były wyrazem zasłużonego uznania dla aktorów i twórcy przedstawienia.

Po oficjalnej uroczystości przyszedł czas na rozmowy, spotkania w klasach, oglądanie wystawy zdjęć, zwiedzanie szkoły, a przede wszystkim na wspomnienia… Kolejka ustawiła się przed fotobudką, gdzie można było uwiecznić spotkanie po latach i od razu odebrać zdjęcia. Goście chętnie wpisywali się do księgi pamiątkowej, pozostawiając ślad po swojej obecności i życząc szkole wszystkiego, co najlepsze.

Cieszymy się, że nasza szkoła ma tak wielu sympatyków, wyzwala dużo pozytywnych emocji i cieszy się uznaniem swoich absolwentów. Życzymy jej kolejnych pięknych jubileuszy!

Zobacz galerie...