ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 IM. KAROLA WOJTYŁY W LĘBORKU

"Musicie wymagać od siebie choćby inni od Was nie wymagali" - Jan Paweł II

100 rocznica urodzin patrona naszej szkoły

1 fot. Marian Hałasa

Dziś mija setna rocznica urodzin patrona naszej szkoły. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, był człowiekiem wielu talentów, humanistą, duszpasterzem, poetą, filozofem. Człowiekiem z ogromnym poczuciem humoru, umiejącym w każdym odnaleźć jego najlepsze cechy i zmotywować go do ich pielęgnowania. Potrafił wznieść się ponad podziały polityczne czy kulturowe i nawoływać do dialogu i pojednania.

Podczas 102 pielgrzymek zagranicznych i ponad stu podróży po Włoszech Jan Paweł II wygłosił ponad 3 tys. homilii i przemówień. W czasie swojego pontyfikatu opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 42 listy apostolskie. Dzięki mediom, których znaczenie doceniał, jego wystąpienia trafiały do milionów ludzi na całym świecie. Wiele z jego myśli stało się powszechnie znanymi cytatami, wskazówkami życiowymi z uniwersalnym przesłaniem, by zawsze kierować się przede wszystkim miłością bliźniego, a od siebie wymagać więcej niż od innych.

Wiele z jego przesłań było skierowanych do ludzi młodych : uczniów, maturzystów czy studentów. Mówił do nich między innymi :

„Szukajcie tej prawdy tam, gdzie ona rzeczywiście się znajduje! Jeśli trzeba, bądźcie zdecydowani iść pod prąd obiegowych poglądów i rozpropagowanych haseł! Nie lękajcie się Miłości, która stawia człowiekowi wymagania". (List do młodych całego świata, 1985 r.)

„Sumienie jest dla każdego człowieka sprawą o zasadniczym znaczeniu. Jest ono jego wewnętrznym przewodnikiem i jest także sędzią jego czynów". (Homilia, Skoczów, 1995 r.)

„Wzrastać, dojrzewać: oto zadanie młodego człowieka. W sferze biologicznej zastój, brak rozwoju jest znakiem rozpoczynającej się starości. To samo prawo odnosi się do życia duchowego. Różnica jest tylko jedna: duch nie zna biologicznych ograniczeń wzrostu. I właśnie dlatego może nie podlegać procesowi starzenia się. Drogie dziewczęta i chłopcy, (…) wzrastajcie jako osoby, rozwijajcie talenty właściwe dla ciała i dla duszy (…) Bądźcie wymagający wobec otaczającego was świata, ale przede wszystkim wymagajcie od siebie samych. (…) Nie popadajcie w przeciętność, nie ulegajcie dyktatom zmieniającej się mody. ( Przemówienie pożegnalne do młodzieży
Częstochowa, 15 sierpnia 1991 r. )

           Jego słowa mimo upływu lat nie tracą nic ze swojej aktualności i uniwersalności. Tak jak i stwierdzenie, że :

       Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki.”

                                                                                            (List do artystów, 1999 r.)

 

 

Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Katecheci i Rodzice…

W związku z przypadającym w tym roku 100-leciem urodzin świętego Jana Pawła II, wybitnego Polaka, charyzmatycznego przywódcy i niekwestionowanego autorytetu moralnego świata, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza do obejrzenia filmu biograficznego „Karol Wojtyła – nasz Papież”: https://www.youtube.com/watch?v=HHOX03Pmd5s

Film ten jest wprowadzeniem do cyklu spotkań z tym Niezwykłym Człowiekiem i przesłaniem jakie nam pozostawił. W kolejnych miesiącach nasz instytut przedstawi serię lekcji tematycznych, które przybliżą nauczanie i działalność Papieża Polaka.

Zapraszamy do skorzystania z naszej propozycji.

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie

Kategoria: