ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2
IM. KAROLA WOJTYŁY W LĘBORKU

Relacja Erasmus +

Drugie spotkanie – Polska

Otwarcie wizyty uczestników projektu Erasmus + „Discover the Real Life” w II LO już za nami. Uczestnicy z Litwy, Łotwy, Rumunii i Turcji dojechali bezpiecznie. Gości oficjalnie powitała Starosta Alicja Zajączkowska, uczniowie, kadra i dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Lęborku. Przed nami bardzo atrakcyjny tydzień. Wkrótce obszerne relacje z kolejnych etapów wizyty.

Tak wyglądała integracja 😊 a to dopiero początek spotkań 😉

The Forest Day

The Forest Day – drugi dzień pobytu uczniów i nauczycieli z Turcji, Litwy, Łotwy i Rumunii w Lęborku okazał się wspaniałą przygodą. W lesie uczniowie rywalizowali w biegu terenowym, poznawali się w zabawie przy ognisku i realizowali główne hasło projektu ” Discover the Real Life”. Bardzo serdecznie dziękujemy Lasom Państwowym Nadleśnictwo Cewice za świetne przygotowanie wizyty, udostępnienie miejsca i możliwość skosztowania pysznych polskich miodów i przetworów – „Dary Lasu” jako upominki dla wszystkich w projekcie. Dziękujemy Zakładowi Komunikacji Miejskiej w Lęborku, w szczególności Panu za przewiezienie całej grupy na miejsce. To był świetny dzień!

Erasmus + wyjazd do Gdańska.

W środę nasi goście z projektu Erasmus + zwiedzali Gdańsk. Odwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej, zwiedziliśmy Stare Miasto, zjedliśmy wspólnie obiad. Młodzież i nauczyciele poznali ważny fragment historii Polski. Goście byli zachwyceni urokiem pięknego Gdańska. #Erasmus #DiscovertheRealLife Opiekunami wyjazdu byli organizatorzy projektu – Andrzej Lewandowski i Bartosz Norek.

Więcej relacji – zapraszamy do galerii!

Pierwsze spotkanie – Turcja

W dniach 05-11.12.2021 w ramach  programu Erasmus+  pięcioro uczniów naszej szkoły: Wiktoria Bojke i Julia Czaplińska kl. IIIc, Oliwia Wawrzyniak i Igor Kręcisz z kl. III Bp oraz Julia Stanuch z kl II d wraz z koordynatorem projektu, p. Bartoszem Norkiem oraz opiekunem p. Andrzejem Lewandowskim wzięło udział w I edycji projektu Discover The Real Life, która odbyła się w Turcji, w mieście Sivas.

W projekcie uczestniczyli również inni partnerzy projektu- uczniowie i ich opiekunowie z Litwy, Łotwy oraz Rumunii.

Podczas pobytu uczniowie zamieszkali u rodzin tureckich, gdzie mogli bliżej poznać zwyczaje, tradycje, kulturę gospodarzy oraz regionalną kuchnię.

Szkoła turecka zatroszczyła się o bogaty program tygodniowy. Uczestnicy ze wszystkich krajów zaprezentowali swoje propozycje na logo projektu. Wprawdzie zwyciężyło logo tureckie (głosować mogli tylko opiekunowie), to logo  autorstwa naszego ucznia z kl. III Ap – Jakuba Sadury wzbudziło największy entuzjazm wśród uczniów, podczas prezentacji propozycji Jakuba rozległo się na sali  głośne „wow”.

W trakcie spotkań uczniowie z każdego kraju zaprezentowali swoją szkołę i miasto. W kolejnych dniach uczestnicy wspólnie bawili się i grali w różne gry zespołowe a także uczyli się nawzajem wybranych kroków tanecznych.

Na półmetku pobytu przewodnik oprowadził nas po mieście Sivas. Byliśmy również w Muzeum Archeologicznym Sivas z cennymi artefaktami i skamieniałościami zwierząt sprzed kilku milionów lat.

Czwartego dnia pobytu złożyliśmy wizytę u naczelnika wydziału oświaty, następnie wzięliśmy udział w seminarium na temat cyfrowych uzależnień.

Perełką naszej wizyty w Turcji była całodniowa wycieczka do Kapadocji położonej w centralnej Anatolii. Za jej magiczny krajobraz odpowiedzialne są pobliskie wulkany. Ich działalność oraz erozja przez setki lat tworzyły te księżycowe formacje z tufu. Podziwialiśmy tu wydrążone w skale domy, tunele, chrześcijańskie świątynie oraz podziemne miasto.

Ostatniego dnia projektu koordynatorzy ustalili kolejne terminy wizyt w poszczególnych krajach uczestniczących .

Do Lęborka wróciliśmy pełni niezapomnianych wrażeń, bogatsi o nowe doświadczenia i nawiązane znajomości.

Nie możemy doczekać się kolejnego wyjazdu, tym razem do Rumunii

Facebook