ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2
IM. KAROLA WOJTYŁY W LĘBORKU

Wolontariat w II Liceum Ogólnokształcącym to grupa pozytywnych, często szalonych i bardzo komunikatywnych ludzi, głównie dziewczyn, pod przewodnictwem Pani Katarzyny Niedzieli. Członkowie cieszą się pomocą, którą niosą ludziom. Zwykle zapominają o robieniu zdjęć z ważnych wydarzeń, bo wolą po prostu cieszyć się trwającą chwilą, nie dbając o przyszłość czy materialne pamiątki. Grupa organizuje coroczne spotkanie z osobami niepełnosprawnymi, stara się regularnie angażować w DKMS, zbiera pieniądze dla potrzebujących oraz uczestniczy w Szlachetnej Paczce. Wolontariat stara się nawiązać stałą współpracę z Fundacją Lęborskie Hospicjum Stacjonarne. W tym celu nadzorował nabór wolontariuszy do kwest podczas akcji 1 listopada czy Lęborskich Pól Nadziei.

W ramach wolontariatu nasza szkoła uczestniczy w różnego rodzaju akcjach. Wolontariusze w ostatnim czasie zaangażowali się w szlachetną paczkę. Podczas szkolenia nauczyli się, jak nawiązywać relacje z obcymi ludźmi, zrozumieli, że nie powinno oceniać się innych powierzchownie oraz że błędem jest kierowanie się stereotypami. Finał Szlachetnej Paczki odbył się w dniach 9,10 grudnia. Dzięki ludziom o dobrym sercu pomoc otrzymało 18 rodzin. Dla wolontariuszy największą nagrodą okazała się masa uścisków, łzy wzruszenia oraz przeogromna radość.

1 listopada odbyła się zbiórka na budowę Lęborskiego Hospicjum Stacjonarnego. W tym przedsięwzięciu wzięło udział 3 uczniów naszej szkoły. Udało się zebrać sporą sumę pieniędzy, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Wolontariusze w wolnym czasie odwiedzają seniorów w domu spokojnej starości ,,Magnolia’’. Dotrzymują towarzystwa poprzez czytanie książek, śpiew, gry i zabawy. Jednak dla starszych osób, które czują się samotne i odrzucone, najważniejsza jest obecność drugiej osoby. W okresie przedświątecznym wolontariusze odwiedzili ,,Magnolię’’ trzy razy. Zorganizowali koncert kolęd i piosenek świątecznych, dekorowali z seniorami pierniki i stroili choinkę.

Dużymi krokami zbliża się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 14 stycznia 2018 roku. Wolontariusze będą podążać ulicami Lęborka w celu uzyskania jak największej ilości funduszy, które zostaną przekazane na szczytny cel.

Serdecznie zapraszamy do szkolnego koła wolontariatu i mamy nadzieję, że w najbliższym czasie nasze grono się powiększy. Pamiętajmy o słowach patrona naszej szkoły:

,,Człowiek nie jest wielki przez to, co posiada,

lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi.’’

Wolontariat
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jesteśmy niewielką grupą pozytywnych osób, która bezinteresownie chcę nieść pomoc innym.
Działalność naszego klubu opiera się na wolontariacie systematycznym i akcyjnym. Od listopada minionego roku nasi wolontariusze współpracują z Domem Seniora Magnolia. W maju odwiedziliśmy kilkakrotnie emerytowaną nauczycielkę. W tym roku we współpracy z fundacją DKMS Polska przeprowadzimy po raz czwarty już akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Z wspólnej inicjatywy Samorządu Uczniowskiego ZSMI i Klubu Wolontariusza przeprowadziliśmy imprezę z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. We współpracy z wolontariuszami Zespółu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu przeprowadziliśmy zbiórkę żywności i artykułów chemicznych dla rodzin z gminy Łęczyce. Jako wolontariat staramy się pomagać, jeśli tylko mamy taką możliwość. Nasz wolontariat włączył się już do wielu akcji pomocy m.in :
– w przeprowadzeniu imprezy miejskiej zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe- Dni Otwarte Powiatu Lęborskiego
– w zorganizowaniu Dnia Dziecka w Przedszkolu Nr 2 w Lęborku.
– przy spektaklu „Szepty serc” wystawianym przez stowarzyszenie PaT.
– przy zbiórce pieniędzy dla Karoliny Karpik.
– w zorganizowaniu zbiórki nakrętek dla Karoliny Karpik.
Wolontariat uczy nas szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Ponadto pokazuje nam jak wielką wartość ma zwykły uśmiech.
Nasze spotkania odbywają się co tydzień we wtorki na długiej przerwie.

Zapraszamy wszystkich chętnych!

Facebook